Szpinak do makaronu na dwa sposoby. BLW obiad
Szpinak. Pierwszy raz jadłam, gdy byłam w liceum! U babci mojej koleżanki, do której podeszłyśmy po lekcjach, by przeczekać na jakieś zajęcia dodatkowe. Pamiętam, że jak usłyszałam, że poda nam szpinak- zdrętwiałam. Zawsze się słyszało: fuj, szpinak. Jedynie pozytywnie był przedstawiony w bajce o Popeyeu- marynarzu z fajką, dla którego szpinak był formą paliwa. Do tej pory pamiętam widok tego szpinaku oblepiającego makaron i kawałki jajka posypane na to. I pokochałam szpinak!


Nie wyobrażam sobie, by miało go zabraknąć u mnie w domu. Kuba już po raz kolejny go dostaje do jedzenie, nie zawsze z makaronem, ale jak zawsze zajada ze swoim "mmniammmniammmmniamm".

Potrawy ze szpinakiem może nie wyglądają, za to jak smakują! Sam szpinak jest polecany za bogactwo żelaza. Zawiera też między innymi wapń, witaminy C, E, K, B1, B2, B6, jod, mangan.


Do dzieła:

1)Szpinak z groszkiem (porcja dla 3 osób: mama. tata i dziecko jako, że w BLW jemy to samo)
- szpinak ok. 100g
- puszka groszku
- mały pęczek natki pietruszki
- ząbek czosnku
- serek Bieluch
- łyżka masła
- szczypta pieprzu ziołowego
+ makaron (u mnie gniazdka, 2 na jednorazowy obiad wystarczają)
Gotowanie:
Szpinak podduś na maśle. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Wrzuć groszek, posiekaną natkę pietruszki i pieprz i chwile podgotuj, mieszając co jakiś czas. Po zdjęciu z ognia zblenduj. Dodaj serek. Wymieszaj z makaronem.
2) Szpinak z twarogiem i koperkiem (porcja jak wyżej)
- szpinak ok. 100g
- ząbek czosnku
- szczypta pieprzu ziołowego
- pęczek koperku
- odrobina soku z cytryny
- łyżka masła
- 125g twarogu półtłustego
+ makaron (jak wyżej)
Gotowanie:
Szpinak podduś na maśle. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny, posiekany koperek i pieprz. Duś jeszcze chwilę, mieszając co jakiś czas. Po zdjęciu z ognia zblenduj. Dodaj twaróg. Wymieszaj z makaronem.
Dla dorosłych możecie dodatkowo posolić, ja tego nie robię.

Wersja 2) nie zdążyłam zrobić zdjęcia przed- wessał (dosłownie) danie w 5 minut!

Komentarze

Popularne posty