Szpanujemy dobrem!


Szpan. Kto nigdy nie szpanował? Chyba nie ma takich osób. Szpan nie kojarzy się z niczym dobrym. Prędzej z wywyższaniem się, często głupim. Czy w szpanowaniu może być coś pozytywnego?

Niby co?

Gdybym powiedziała, że:
- uwrażliwianie dzieci,
pomoc zwierzęcym fundacjom,
- promowanie zdolnych pisarzy i ilustratorów,
uwierzysz?

To jest cel Julii Góreckiej! Jak to? No, szpanuje akcją Bookszpan!
Jest to jej podejście do pracy magisterskiej, całkiem nietypowe. Mega szac! za sam pomysł, jak i realizację! Już za to należy się ogromne uznanie!

W skrócie: Julia co miesiąc wstawia na stronkę nową bajkę. Część bajek jest pióra znanych pisarzy, a część nieodkrytych jeszcze talentów. Ilustracje do nich wykonali studenci ASP lub bardziej znani ilustratorzy.

To nie wszystko! Rejestrując się na stronie, kupując bajkę (za 9 zł!), wspierasz jedną z wybranych fundacji, działających na rzecz zwierząt!

Dzieci, autorzy, ilustratorzy, zwierzęta... wyobraźnia! Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami akcji oraz kupna książki!

Zastanawiasz się skąd mam namiar na Bookszpan? Znasz Madkę Roku? Katarzyna Wierzbicka, która w listopadzie zeszłego roku debiutowała ze swoją bajką dla dzieci "O królewiczu, który się odważył!" (moja ocena tu), napisała jedną z bajek, które biorą udział w akcji.

"Zaskroniec i pudel", bo o tej historii mowa, zaskoczyła mnie od samego początku. Kto pisze dla dzieci o wężach? Jednak, w książce jest genialny wątek edukujący dzieci oraz dorosłych(!), o tym wspaniałym stworzeniu, przypominającym sznurowadło lub ogromną dżdżownicę - według mnie (tylko ładniejszą!).

Tytułowy zaskroniec, to dopiero dzieciak, ale jak każdy wąż, niezwykle samodzielny. Postanawia zobaczyć świat. Spotyka na swojej drodze stworzenia, które opisują mu swoje relacje z ludźmi. Sam również dowie się co nieco o ich zachowaniu. Nie zrobi tego sam, pomoże mu w tym pudel, z którym się zaprzyjaźni.Historia tych dwojga, wciągnie każde dziecko, jak i dorosłego. Kasia napisała tą bajkę z nutą humoru, ale i poważnym tematem, który łączy się z fundacjami na rzecz zwierząt, biorącymi udział w akcji.

"Zaskroniec i pudel" porusza istotny temat, jaki powinni podjąć rodzice ze swoimi dziećmi. Dobrym sposobem na wstęp, jest właśnie ta bajka.

Bajka nie jest długa, także nie chcę pisać za dużo, by nie zdradzić treści. Mnie rozbawiła i zasmuciła. Zakończenie jest jednak bardzo przyjemne i... edukuje do samego końca.

Nie mogę zapomnieć o ilustracjach, których autorką jest Sylwia Tracz! To co widzimy to nie to, co mnie najbardziej zachwyciło, a było do zobaczenia na zdjęciach "próbnych". Pozwoliłam sobie "podebrać" te zdjęcia ze strony facebookowej akcji Bookszpan. Po prostu musicie je zobaczyć!Kolorystyka, okładki, nie jest typowa dla bajek. Jednak to, jak Sylwia stworzyła świat "Zaskrońca i pudla", użyta kolorystyka, materiały... Po prostu jestem zachwycona!Zachęcam! do brania udziału w akcji Julii oraz informowaniu o akcji na blogu, instagramie czy facebooku.
Ja czekam już na następną bajkę Kasi, jak i te, biorące udział w Bookszpanie.

To kto poszpanuje z nami?

Komentarze

 1. O jaka świetna akcja! Zaraz się zapozna i dołączam! :) KasiaK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo byśmy się cieszyli i byli wdzięczni za przyłączenie się do naszej akcji! Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. O Książce Kasi Wierzbickiej już słyszałam:) na pewno ja kupię bo wiem, że wspomaga dotację na zwierzaki a to.sie chwali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się cieszę! Byłoby cudownie :) Jeśli Ci się uda, daj znać, czy Ci się spodobała :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Piekna akcja i wielki szacun zs to. A na Kasi 'zaskronca i pudla' juz wpadlam nie raz, piekna twórczośc!

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję pomysłu i wspieram takie akcje dla dobra dzieciaków. Dobrego 2020 roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy do wzięcia udziału :) Będzie nam bardzo miło, zwłaszcza jeśli bajeczka przypadnie do gustu! Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. Świetna akcja! Każdy powinien wziąć w niej udział:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam serdecznie, nawet się zbierałam na odwagę, żeby do Ciebie osobiście napisać. Może udostępniłabyś u siebie informację o takiej akcji? :)

   Usuń
 6. Bardzo polecam akcje, bajki są świetne więc można i milo spędzić czas i pomóc potrzebującym zwierzętom =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, moja córka nie może się już doczekać następnej :)

   Usuń
 7. Bardzo fajny pomysł jak i same bajeczki! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajna akcja, brawo :))

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty